Yükleniyor
Çocuklara sebzeyi sevdirmek

Çocuklara sebzeyi nasıl sevdirebiliriz?

Sebze seven çocuk gördüğünüzde sizin de gözleriniz hemen kocaman açılıyor mu? Çocuk ve sebzenin aynı cümlede geçmesi mümkün değilmiş gibi görünüyor oysa bu bir önyargıdan başka bir şey değil. Çocuklara sebzeyi sevdirmek zor değil. Sadece bazı çocuklar daha erken bazıları geç sever, o kadar… Anneyiz Danışman Beslenme Uzmanı Nazlı İ. Yüksel Dönmez’in önerilerini dikkate alın.

Sebze tüketim alışkanlığı çok küçük yaşta başlar. Bebekler altı aydan sonra ek gıdaya geçtiğinde sebzeleri haşlanmış bir şekilde tüketebilir. Çocuk kendi kendine besinleri seçemeyeceği için burada görev anneye düşüyor. Annenin bebeğin ayına uygun ve mevsiminde olan besinleri tek tek deniyor olması, hangi besini ne kadar seviyor, ne kadar sevmiyor, hangi sebzeyi yiyor-yemiyor konusunda bir fikir oluşturacaktır. Bu noktada çocuğunuzu sebzeyle tanıştırırken etle sebzeyi birbiriyle birlikte vermeniz gerekir.

SEBZELERİ KAKALAMAKTAN VAZGEÇİN

Sebzeleri salçalamak, püre haline getirmek ya da diğer sebzelerle karıştırmak, çocuğunuz yediği sebzenin ne olduğunu anlamayacağı ve neye benzediğini göremeyeceği için, sebzelere karşı bir antipati uyandırabilir. Böyle durumlarda haşlanmış bir brokoli ya da karnabaharı küçük küçük dilimleyerek minik et parçalarıyla, somonla ya da bir balık türüyle eğlenceli tabaklar oluşturarak veriyor olmak çocuğun kendi porsiyonuna uygun bir şekilde sebzeyle daha doğru bir ilişki kurmasını sağlayacaktır. Tabii ki burada bir tek kendisinin değil, diğer aile bireylerinin de sebzeyi tüketiyor olması sebzeye karşı olan ilişkisini daha da güçlendirecektir.

Çocuklara sebze yemeklerini sevdirmek
Genellikle babaların et ağırlıklı besleniyor olması, sebzeyi az tüketmesi çocukların sebzeye karşı olan sempatisini maalesef ortadan kaldırıyor.

BABALAR DA SEBZE YEMELİ

Genellikle babaların et ağırlıklı besleniyor olması, sebzeyi az tüketmesi çocukların sebzeye karşı olan sempatisini maalesef ortadan kaldırıyor. Çocuklar daha etçil bir hale geliyor. “Çocuklar et yediği sürece yanına ekmeği, yoğurdu bazen de ayranı ekliyoruz ama maalesef bir türlü salata ya da sebzeyi ekleyemediğimiz için ileriki dönemde maalesef obeziteyle karşılaşıyoruz. ” Diyor Nazlı İ. Yüksel Dönmez. Bu noktada çocuğunuza sebzeyi sevdirmek istiyorsanız ilk önce kendinizin sevmesi gerekiyor. Bir tek annenin değil babanın da çok sevmesi lazım. Arada numaradan da olsa seviyormuş gibi yapmak çocuğun sebzeyle olan ilişkisini güçlendirecektir. Neşeli ve şekilli tabaklar hazırlamak daha çok sempati duymalarını sağlayacaktır. Hem de renkli sebzeleri biraraya getirmek; yeşil, kırmızı, sarı bütün renkleri birarada buluyor olması da sempatisini artıracaktır.

ALTERNATİF TABAKLAR YARATIN

Sebzeyi peynirle birleştirerek sunabilirsiniz. Mesela sebzenin üzerine kaşar rendelemek, karnabahar, brokoli ya da mantarın içinde peynir eritmek sebze tüketimini artıracaktır. Nazlı İ. Yüksel Dönmez, 5-6 yaşlardaki çocukların menülerinde et ve sebzeyi birleştirmenin çocuğun büyüme ve gelişmesinde daha etkili olduğunu söylüyor. “Çünkü biz çocuğun günlük proteinini de tamamlamasını istiyoruz. Bu noktada türlü gibi kıyma, kuşbaşı türü bir etle sebzeleri birarada buluyor olması hem onun yenilebilirliğini hem de vitamin, mineral ve proteini artıracaktır. Sadece benim annelerden tek ricam, çocuğun önüne sunulan yemeğin bulamaç halinde olmaması.

Cevap yaz