Yükleniyor

Ispanaklı mercimek çorbası

Mercimek çorbasını çok sevip, ıspanak, kereviz gibi sebzelerden haz etmeyen çocuklar için leziz bir ıspanaklı mercimek çorbası tarifi.

MALZEMELER
1 su bardağı kırmızı mercimek
1 adet kuru soğan
3-4 diş sarımsak
2-3 adet kereviz sapı
200 gram kuzu ıspanak
1 adet havuç
6-7 su bardağı su (2-3 bardağı et suyu ya da tavuk suyu da olur)
1 tatlı kaşığı tuz

SOS MALZEMELERİ (ARZUNUZA GÖRE)
1 yemek kaşığı tereyağ
1 tatlı kaşığı kuru nane
1 tatlı kaşığı kırmızı pul biber

HAZIRLANIŞI

Ispanaklı Mercimek Çorbası hazırlanırken ilk önce mercimeği iyice yıkayıp çorba tenceresine koyun. Üzerine soğanı kabuklarını ayıklayıp bütün olarak, sarımsakları da aynı şekilde kabuklarını ayıklayıp bütün olarak koyun. Havucun dış kabuğunu ayıklayıp halka şeklinde doğrayıp tencereye ilave edin. Kereviz sapı ve iyice yıkadığınız ıspanakları da tencereye koyduktan sonra suyunu ilave edin ve tencereyi ocağa alıp orta ateşte kaynamasını sağlayın. Çorba iyice kaynamaya başladıktan sonra ocağı kısın ve tüm sebzeler iyice yumuşayıncaya kadar pişirin. Pişirme işleminin sonunda bütün olan soğanı çıkarın ve kalan malzemeleri el blenderi ile iyice çekin. Çorbanın kıvamına göre tekrar su ilave edebilirsiniz. El blenderi ile çektikten sonra tekrar ocağa alın ve tuzunu ilave edip 2-3 dakika daha kaynatın.

Arzunuza göre üzerine tereyağlı pul biber ve nane kızdırıp ıspanaklı mercimek çorbası üzerine dökebilirsiniz. Biz yağsız olarak çok seviyoruz bu çorbayı.
Afiyet olsun..

Bu güzel tarif için Tülayca Yemek‘e teşekkür ederiz.

*Not: Siz de çocuklarınız için hazırladığınız tarifleri fotoğraflarıyla birlikte bize gönderin. Yayınlayalım.

Cevap yaz