Yükleniyor

Tracy Hogg yöntemi ile bebeklerde uyku

Bebeklerin uyku döngüsü yetişkinlere göre farklılıklar gösterir. Bebeğiniz uyumakta direniyor ya da deliksiz uyuyamıyorsa bunun sebebi günlük rutini uygulayamama, uyku öncesi ritüeli yetersizliği, hatalı ebeveyn davranışları olabilir. Dünyada başarı sağlamış Tracy Hogg yöntemi ile bebeklerde uyku düzeni sağlamanız için uygulamanız gerekenler.

Tracy Hogg kimdir?

Bebeklere Fısıldayan Kadın” lakabı ile anılan Tracy Hogg, bebekleri anlayan ve ailelere bebekleri için uyku düzeni yaratmalarına yol gösteren bir İngiliz hemşiredir. Kitaplarıyla dünyada ses getiren ve birçok ailenin bebeklerine uyguladığı E.A.S.Y metodunun yaratıcısıdır. Bugün hayatta olmayan Hogg birçok dile çevrilen “Bebek Bakım Sorunlarına Mucize Çözümler” ve “Yeni Annelere Mucize Çözümler” kitaplarıyla, ailelere bebekleri ve küçük çocukları için nasıl bir günlük uyku düzeni oluşturacaklarına dair yol Tracy Hogg yöntemi ile gösteriliyor.

E.A.S.Y metodu nedir?

Beslenme (Eat), Aktivite (Activity), Uyku (Sleep) ve Sizin zamanınız (Your Time) anlamına gelen E.A.S.Y metodu, Hogg’un hemşirelik yaptığı süre içerisinde bebeklerden edindiği deneyime dayanarak ortaya çıkmıştır. Türkçede “kolay” anlamına gelen İngilizce “easy” kelimesini esas alarak hem bebeğin hem ebeveynin yaşam kalitesini artırarak günü daha rahat geçirmelerini sağlamayı, bebeğin günlük bir rutine ve gece uykusuna sahip olmasını amaçlar.

Bebek Bakım Sorunlarına Mucize Çözümler” kitabında Tracy Hogg yöntemi ile ebeveynlerin bebeklerinin istek ve ihtiyaçlarını anlamayı öğrendiğini, gün içinde kendilerine vakit ayırabildiklerini ve bebeklerin gün boyunca karşılaşacakları düzeni bildikleri için daha huzurlu olduklarını ifade ediyor. Yalnız burada dikkat, önemli olan bebeği programlamaya çalışmadan, esnek bırakarak bir sistem yaratmak.

Tracy Hogg yönteminde nasıl bir plan yapmalı?

Ortalama bir rutinde bebeğinizin günü, uyanma sonrası beslenme (E) ile başlar. Rutini oturdukça bebeğinizin yetersiz veya fazla beslenmesiyle ilgili endişelenmeyecek ve doyduğuna emin olacaksınız.

Beslenmenin bitmesiyle birlikte aktivite (A) zamanı gelir. Aktivite geniş bir başlıktır; yenidoğan ise etrafı inceleme, daha büyükse çevreyle etkileşime girme, ebeveynle oynama, bez değiştirme, banyo gibi beslenme ve uyku dışında kalan her eylemi içerir. Hogg, aktivite zamanını beslenmeyle uyku arasına koymanın bebeğinizin uyumak için beslenmeye şartlanmasına engel olacağını söylüyor.

Uyku (S) aşamasına geçtiğinizde dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biri gece uzun ve huzurlu uyuması için gündüz uykularını düzenli alabilmesidir. Uyku vakti geldiğinde uyku öncesi bir ritüel yaratmak (banyo, masaj, kucak gibi) hem bebeğinizin uyku vaktinin geldiğini anlamasına, hem de sakin ve rahat uyumasına yardımcı olur.

Bebeğinizin uykusu başladığında sizin zamanınız (Y) da başlar. Günlerin birbirini tutmaması ve her anın bebeğinizden gelecek istek ve ihtiyaçlara bağlı olması kendinize vakit ayıramamanıza, dolayısıyla hem sizin hem aileniz için huzursuz bir sürece yol açacaktır. Bebeğiniz uyurken siz de kendinizle veya ailenizle zaman geçirebilirsiniz.

Örnek bebek uyku eğitimi rutini

Hogg’un “Bebek Bakım Sorunlarına Mucize Çözümler” kitabında kendi hazırladığı örnek planda dört aylık bir bebeğin rutini hakkında şu bilgiler yer alıyor;

Gündüz: 4 saatte bir beslenme, 1.5-2 saat süren 3 adet gündüz uykusu ve akşamüstü 45 dakika şekerleme.
Akşam: 19.00’da akşam beslenmesi, 23.00’te rüya öğünü*
Uyanma: Sabah 7.00

Tracy Hogg yöntemi ile oluşturulan düzen bebek ve ebeveyn için çok faydalıdır ancak unutulmamalıdır ki düzen oturtmak biraz zaman alacaktır. Hogg, bebeklerin gün boyunca ne yaptıklarını ve ne kadar sürdüğünü tek tek not alarak kayda geçirmenin rutin oluşturma ve sürdürme aşamalarında çok yardımcı olduğunu söylüyor. Bunun için kağıt üzerinde veya bilgisayarda bir çizelge oluşturabilir ve gelişmeleri gözlemleyebilirsiniz. Bu çizelgede beslenme, uyuma ve uyanma zamanları mutlaka bulunmalıdır.

Bebeğiniz uyumakta direniyor ya da deliksiz uyuyamıyorsa bunun sebebi ya ebeveyn ya da bebek kaynaklıdır. Anne ve babalar bebeğin aç, aşırı uyarılmış, yorgun veya hasta olma ihtimalini kontrol ederken günlük rutini uygulayamama, uyku öncesi ritüeli yetersizliği, hatalı ebeveyn davranışları gibi durumları da göz ardı etmemelidir.

*Rüya öğünü: Tracy Hogg, ilk aylarda açlık ve uyku sorununun bebeğin doğumundan itibaren ilk aylarda birbiriyle ilgili olduğunu söylüyor. Bu öğünde bebeğin gece saat 10 ile 11 arasında bir noktada kucağa alınarak uyandırılmadan beslenmesi ve tekrar yatağına bırakılması gerekiyor. Burada dikkat edilmesi gereken önemli nokta beslenme için saat 11.00’i geçirmemek ve bebek 8 aylık olduktan sonra bırakmaktır.

Tracy Hogg, E.A.S.Y metoduyla çocuklar uyku düzeni oluşturma tablosu.
“Bebeklerin Uyku Saati Düzeni” çizelgesi Tracy Hogg’un hazırladığı rehber kitaplardan derlenmiştir. Her bebek birbirinden farklıdır ve ihtiyaçları değişkendir. Yeni bir yöntem denemeden ve düzene geçmeden önce lütfen doktorunuza danışarak hareket edin.

Bebeklerin uyku saati düzeni

Tracy Hogg yöntemi baz alarak hazırladığımız tabloda bebeğinizin uyku düzenini oturturken dikkat etmeniz gereken iki önemli unsuru ele aldık:

1. Günlük uyuyarak geçirdiği toplam süre.
2. Gündüz uykuları arasında uyanık geçirdiği süre.

Bebeğinizin gece deliksiz ve konforlu uyuyabilmesi için beslenme ve aktiviteyi takiben gündüz uykularını da yeterli miktarda alarak geceye hazır olması gerekir. Bunun için de tablodaki verileri gündüz ve gece uyuması gereken süreleri hesaplamak için kullanabilirsiniz.

Cevap yaz