Yükleniyor

22 Aylık Bebek Gelişimi

22 aylık bebek, yürümenin ve koşmanın yanı sıra zıplamaya da başlayabilir. Hareket kabiliyeti oldukça gelişmiştir.

Bebeğiniz neredeyse iki yaşını doldurmak üzere. Bu iki sene içerisinde siz de bebeğiniz de birçok gelişmeyi birlikte yaşadınız ve deneyimlediniz. Şimdi gelin 22 aylık bebekler neler yapar detaylarıyla inceleyelim.

22 Aylık Bebekler Neler Yapar?

 • Bu ayda bebeğiniz artık tek ayağını kullanarak yardım almadan merdiven çıkabilir.
 • Bardaktan su içebilir, yemeklerini kendi başına yiyebilir.
 • Tuvaletini söylemeye başlayabilir.
 • 4-6 küpten kule yapabilir.
 • Kendi başına ellerini yıkayıp kurulayabilir.
 • Kendi kendine giyinip soyunabilir.
 • 20 kelimeye kadar konuşabilir, sorular sorabilir, bildiği kelimeleri birleştirerek basit cümleler kurabilir.
 • Yardımınızla dişlerini fırçalayabilir.
 • Kumanda gibi elektronik eşyaları kullanabilir.
 • Parmak boyalar, Legolar ve oyun hamurlarıyla oynamayı çok sever.
 • Kalemle daireler ve enine çizgiler çizebilir.
 • Koltuklara, sandalyelere tırmanabilir, kapıları açabilir.
 • Kitap sayfalarını çevirebilir, resimlerdeki benzerlikleri bulmayı çok sever.
 • “Ayakkabılarını getir, kapıyı kapat, oyuncaklarını getir” gibi verdiğiniz basit talimatları yerine getirebilir.
 • Hayvanları, eşyaları veya nesneleri gösterdiğinizde isimlerini söyleyebilir.
 • Vücudundaki organları tanır ve sorduğunuzda isimlerini söyleyebilir.
 • Yeni şeyler öğrenmekten mutlu olur. Keşif yolculuğu bu ayda devam eder.
 • Sizi taklit eder, söylediğiniz kelimeleri tam olarak yarım yamalak olsa da söylemeye çalışır.
 • Zıplama, atlama en sevdiği aktivitelerdir. Bu nedenle koltuğa, yatağa çıkıp zıplamaktan çok hoşlanır.

Bebeklerden bazıları bu gelişim aşamalarının birkaçına erişemeyebilir. Her bebeğin gelişimi birbirinden farklı olduğundan endişelenmenize gerek yoktur.

22 aylık bebeklerin dünyası daha çok kendilerine dönüktür. Her şey onların istediği zamanda, istediği şekilde olmalıdır. Çünkü onlar, her şeyi yöneten bir yönetici gibidirler. Bu nedenle salıncakta sıra beklemek onlar için söz konusu bile değildir. Ancak bu sabırsız tutumun yaşının ve gelişiminin bir parçası olduğunu unutmamalısınız.

Bebeğiniz sizinle ne kadar iyi iletişim kursa da bazen yaşıtlarıyla iyi anlaşamayabilir. Oyun sırasında oyuncaklar yüzünden diğer çocuklarla kavga edebilir. Daha önce hiç görmediği kişilerden korkup çekinebilir.

Bu dönemde bebeğiniz yeni şeyler denemekten hoşlanır. Ancak denemeleri başarısız olunca öfke krizine girebilir. Çünkü zihninde planladığı şeylerin gerçekleşmesini ister ve bunlar olmadığında da huysuzlaşabilir. Böyle durumlarda müdahale etmek yerine, beklemeyi ve yardım etmeyi teklif edebilirsiniz.

Çizim kabiliyeti geliştiği için her yer onun çizim tahtası gibidir. Bu nedenle evin birçok yerine karamalar yapabilir. Ona sınırları olduğunu sakin bir dille anlatabilirsiniz.

Rutinler bu dönemde de bebeğinizin kendini güvende hissetmesini sağlar ve günlük düzenin rutinlere göre düzenlenmesi bebeğinizin gelişimi için gereklidir. Yediği yemekten, giydiği kıyafete kadar her şeyin belirlilik içerisinde olmasını ister. Ufak değişiklikler bile huysuzlaşmasına neden olabilir. Bazı küçük şeyleri kendi başına kontrol etmesini sağlamak, kendisine saygı duyulması açısından son derece önemlidir.

Bebeklerin taklit yoluyla öğrendiklerinden daha önce bahsetmiştik. Telefonu alıp kulağına götürerek tıpkı sizin yaptığınız gibi telefonla konuşuyormuş gibi yapabilir. Bu taklit yoluyla öğrenmesini sağlayan oyunlar, kişilik rollerini, sosyal ve duygusal gelişimlerini, bireyselleşmesini sağlar.

22 aylık bebekler “ben” bilinçlerini geliştirmiştir ve artık ben-sen-biz gibi zamirleri öğrenmişlerdir. İki kelimelik cümleleri rahatlıkla söyleyebilirler.

 

22 Aylık Bebeğin Kilosu

22 aylık kız bebeklerde kilo: en düşük 9,7 kg, en yüksek 14,5 kg’dir.

22 aylık erkek bebeklerde kilo: en düşük 10,1 kg, en yüksek 15,2 kg’dir.

22 Aylık Bebeğin Boyu

22 aylık kız bebeklerde boy: en düşük 78 cm, en yüksek 90,5 cm’dir.

22 aylık erkek bebeklerde boy: en düşük 79,5 cm, en yüksek 92 cm’dir.

 

22 Aylık Bebeklerin Beslenme Düzeni

Bu ay bebeğiniz yemek seçiyor olabilir. Ancak onu yeni tatlarla tanıştırmaya devam etmeniz önemlidir. Yemeği yemeği reddetse de birçok kez denemeniz gerekebilir. Ancak önemli olan onu zorlamamanız gerektiğidir.

22 aylık bebek beslenme programı içerisinde et, tavuk, balık, bakliyat, sebze ve meyve, tahıl gibi besinlerin yer aldığına emin olun. Aynı zamanda süt ve süt ürünleri de içeriğinde bulunan kalsiyum nedeniyle bebeğinizin kemik ve diş gelişimi açısından gereklidir.

Yiyeceklerin her zaman taze ve günlük hazırlandığına emin olun. Ana öğünler dışında sağlıklı ve besleyici ara öğünleri de ekleyin. Gün içerisinde hareketliliği çok fazla olduğu için enerji kaybı da fazladır. Bu nedenle sık sık acıkacaktır.

 

22 Aylık Bebeklerin Uyku Düzeni

Bebeğinizin toplam uyku saati 13-14 saatten 12-13 saate geçiş yapabilir. Bazı bebekler tek gündüz uykusu uyurken bazıları hiç uyumuyor da olabilir. İkisi de mümkündür. Bu dönemde yavaş yavaş disiplin altına girmeye başlayan bebeğiniz eğer kendi başına uyumakta zorlanıyorsa, her zaman uyguladığınız uyku rutinlerine devam edebilirsiniz. Bu rutinlerin bozulmaması önemlidir.

Cevap yaz