Yükleniyor
Ev yapımı lor peyniri

Ev yapımı lor peyniri ve müthiş lezzetler

Ana malzemesi ev yapımı lor peyniri olan bol kalsiyumlu bu tariflerle çocuğunuz tatlı yerken içiniz de rahat edecek.

Annelik serüvenin ilk zamanlarında sağlıklı tarif arayışı en üst noktada oluyor. Katı gıdaya geçiş sürecinde evdeki mutfakta hararetli bir üretim başlıyor. Ev yapımı yoğurt, lor, meyveli alternatifler vs.  2 yaş civarı tatlıya merak salan çocuklar için masum tarifler bulmak anneler için bulunmaz nimet!. İşte bu noktada işinize yarayacak bir kitap: Sağlıklı Yemekler Mutlu Çocuklar. Kitabın yazarı, Türkiye’de yaşayan iki çocuk annesi Clara Seren Amram. Clarita’s Way fikrini geliştirerek yazdığı, kendi yaşam ve beslenme felsefesini paylaştığı aynı isimli iki kitabı daha var, bu üçüncü kitap felsefesinin çocuklara yansıması.

Kitapta birçok tarif var. Ama bizim size katı gıdaya geçişten itibaren kullanmaya başlayacağınız bir önerimiz var: Ev yapımı lor peyniri ve bu peynirle yapabileceğiniz müthiş sağlıklı tatlılar. Evde lor peyniri yapımı kolay ve protein açısından zengin bir besin. Avrupa ülkelerine oranla Türkiye’de az tüketilse de lor peyniri özellikle kahvaltıların olmazsa olmazı arasında yer alıyor. Üstelik sütten lor peynir yapımı da oldukça kolay. Ev yapımı lor peyniri tarifi için süt ve ev yoğurdunuz olması yeterli.

1 yaşın altında katı gıdaya yeni başlamış bebekler sadece lor peynirini kullanabilir unutmayın, 1 yaş üstünde bal ve ceviz kullanarak tatlı yapabilirsiniz. 2 yaş üzerinde ise çocuğunuza verdiğiniz
(alerjisi olmadığını bildiğiniz) diğer meyvelerle soslar hazırlayabilir ya da çikolata da kullanabilirsiniz.

Ayrıca ev yapımı lor peynirinizi kahvaltıda üzerine reçel sürerek de çocuklarınıza sunabilirsiniz. (Çok hoşlanacaklarından eminiz. )

MALZEMELER

2 litre süt
1 su bardağı ev yoğurdu.

EVDE LOR PEYNİRİ NASIL YAPILIR?

– Sütü tencereye koyup kaynatın, kaynamaya başlayınca yoğurdu ekleyin ve tahta bir kaşıkla karıştırarak yeniden kaynatın.
– Ateşten alıp bir saat kadar dinlenmeye bırakın. Tülbent yardımıyla süzün ve istediğiniz bir kalıba koyarak buzdolabına kaldırın. Ev yapımı lor, kıvamını yakalaması için en az 1 saatlik beklemenin sonunda kullanımınız için hazır olacaktır.

LOR PEYNİRİNİN ÜZERİNİ SÜSLEMEK İÇİN

– Üzerine mevsime uygun bir sos hazırlayabilirsiniz. Görsel olarak çilek çok uygun.
– Lor peynirinizin içine fındık ya da ceviz (parçalayarak) koyup kalıba yerleştirin. Kalıptan çıkardığınızda servis yaparken biraz bal gezdirin. (1 yaş üstü için)
– Ana malzemeniz tuzlu bir lezzet yaratmak için de uygun. Lor peynirinizin içine zeytin ezmesi koyarak ve yine farklı bir kalıbın içinde şekil vererek de göze hitap eden tuzlu bir lezzet yaratabilirsiniz.

Cevap yaz