Yükleniyor

Hamilelikte 30. Hafta

Doğuma neredeyse 2,5 ay kaldı! Son haftalara yaklaştığınızı siz de hissediyor musunuz? Heyecanınız ne durumda? Değişken ruh haliniz sizi duygusallaştırabilir de, karamsarlaştırabilir de. Son dönem semptomlarıyla mücadele ederken Braxton Hicks kasılmalarını da izlemeyi unutmayın.

BEBEKTEKİ DEĞİŞİMLER

Bebeğinizin bu haftaki boyu yaklaşık 39 cm, ağırlığı da ortalama 1.4 kilogramdır. Bebeğinizi çevreleyen amniyos sıvısının miktarı her hafta artıyordu, fakat bebeğiniz büyüdükçe ve rahimde fazla yer kapladıkça yavaşladı. Önümüzdeki haftalarda amniyos sıvısının miktarı ortalama 800 ml olacak. Doğum zamanı geldiğinde ise 600 ml’ye kadar inmiş olacak.

Görme duyusu henüz yeterince keskin değil ama gelişmeye devam ediyor. Doğduktan sonra da bir süre, günün çoğunda gözleri kapalı kalacak. Açtığı zaman ışıktaki değişikliğe cevap verebilecek ancak yüzünden sadece 20 – 30 cm uzaklıktaki cisimleri algılayabilecek.

Beyni ve yağ oranının artışı vücut ısısını kontrol altına aldıkça lanugo, (vücudunu kaplayan ince tüyler,) 26. haftada azalmaya başlamıştı ve artık neredeyse kayboldu. Dökülme işlemi doğuma kadar tamamlanmazsa yeni doğan bebeğinizin sırtında ve omuzlarında biraz lanugo kalıntısı görebilirsiniz.

Geçtiğimiz aylarda beyaz kan hücrelerini üreten kemik iliği, 30. hafta’da kırmızı kan hücrelerini (alyuvar) üretimini devralıyor. Bebeğiniz için önemli bir adım; bu, doğduktan sonra kendi kendine büyüyüp ve gelişebileceği anlamına geliyor.

ANNEDEKİ DEĞİŞİMLER

Bu aralar kendinizi yorgun hissediyor olabilirsiniz, özellikle de uyumakta zorluk çekiyorsanız. Ayrıca normalden daha sakar davranıyorsanız da bu tamamen anlaşılabilir bir durum. Eskisinden daha ağır olmakla birlikte büyüyen karnınız, gevşeyen eklemleriniz ve bağlarınız denge merkezinizin de değişmesine sebep oluyor. Bağlarınızdaki gevşeme ayaklarınızda büyümeye de yol açıyor. Artık daha büyük numara ve geniş kalıp ayakkabılara geçme vaktiniz gelmiş olabilir. Bazı anne adayları için ayak numarasının büyümesi kalıcı bir değişim olabilir.

Hamileliğinizin erken dönemindeki değişken ruh hallerinizi hatırlıyor musunuz? Rahatsız edici semptomlar ve hormonal değişiklikler tutarsız ruh hallerinizin geri dönmesine sebepe olabilir. Doğum ile ya da nasıl bir anne olacağınız ile ilgili kaygılar taşıyorsanız bu normaldir. Bu duygu ve düşünceleri üzerinizden atamıyorsanız doktorunuzla konuşmayı deneyin. 10 kadından 1’i hamilelikte depresyon ile mücadele ediyor. Kendinizi sık sık gergin ve endişeli hissediyorsanız bunu da doktorunuzun bilmesi gerekir.

Mide yanmalarınız bugünlerde içinizde bir alev topu varmış hissine sebep oluyor. Hazımsızlık, hamileliğin en sık rastlanın semptomlarından biri. Sebebi de, doğumu gerçekleştirebilmeniz için kaslarınızı rahatlatan hormonlar bir yandan da yemek borusunu mideden ayıran kas halkasını gevşetiyor. Sonuç olarak da yedikleriniz ve sindirim özleri midenizden göğsünüz boyunca boğazınıza kadar yükseliyor, bu da içinizi yangın yerine çeviriyor. Midenize baskısını artıran rahminiz de bu yangını körüklüyor. Peki ne yapılabilir? Acılı, yağlı, kızarmış yiyecekler ve çikolatadan kaçınmalısınız. Öğünlerinizi küçültün, yemekten sonra yatar pozisyona geçmeyin, doğumdan sonra düzeleceğini unutmayın.

Son üç ayda, haftada yaklaşık 450 gram almanız normal sayılır. Bebeğinizin doğum öncesi son büyüme çabasıyla besleyici gıdalara olan ihtiyacı en yüksek seviyeye ulaştı.

Bu aralar karnınızda bazı sertleşme ve gerilmeler hissedebilirsiniz. Braxton Hicks kasılmaları üçüncü trimesterde ortaya çıkar. Bu kasılmalar vücudunuzun doğum öncesi idmanlarıdır. Gebeliğiniz ilerledikçe kasılmalar nispeten sıklaşır ancak son birkaç haftaya kadar seyrek, düzensiz ve ağrısız devam eder. Braxton Hicks kasılmalarını erken doğum sinyallerinden ayırt etmek zordur. 37. haftanıza girmediyseniz ancak düzenli kasılmalar yaşıyorsanız hiç beklemeden doktorunuzu arayın.

Artık bebeğinizi hastaneden eve taşıyabilmek için gereken araba koltuğu gibi ekipmanları araştırmak ve almak için bu haftalarda harekete geçmeniz iyi bir fikir olabilir.

Cevap yaz