Yükleniyor
novakide_online_ingilizce

Yabancı dil perisi: Novakid

Novakid’i sosyal medyada sıkça görüyordum ama kızımın çekingen yapısından dolayı online platformlara sıcak bakmıyordum. Kendileriyle yaptığım görüşme sonrasında deneme dersine ben de kızım da ikna olduk. Şimdiden sekiz ders bitti bile. Novakid hakkında veli arkadaşlarımın da  kafasına takılan sorular vardı ben de bu soruları Novakid Kurumsal İşbirlikleri Yöneticisi Erhan Odunen’e sordum.

Röportaj: Selcen Tanınmış IŞILDAR

Kızımın ilkokulu devlet okulunda okumasına karar verdikten sonra aklımızda tek bir konu vardı: Dil desteği almak. Ancak pandemiden çıkmış bir çocuğun okula alışma süreci, sanırım birçoğunuzun da farkında olduğu gibi, biraz sancılı olabilirdi. Neyse ki bu sancı dozu çok yüksek değildi ama biz anne baba olarak “yumuşak” bir geçiş tercih ettik ve kursları, dil eğitimini bir süreliğine erteledik. Bu süreçte kafamızdan çok şey geçti: İngilizce oyun ablası bulmak, ingilizce dershanelere yazdırmak, özel ders almak ve online dil platformları. Doğrusu kızım online derslere çok ciddi tepkiliydi. Birinci sınıftaki kapanma sürecinde zorunlu katıldığı derslerde de hep sessiz ve tepkisiz kalmayı tercih etti. Bu yüzden online platformlar sıralamada benim için sondaydı.

Novakid’i sosyal medyada sıkça görüyordum ama yukarda saydığım sebeplerden hiç denemeyi düşünmedim. Bu yaz bir şekilde önüme gelen basın bülteninden sonra kendileriyle iletişime geçtim, kızımın online derslere olan bakışından bahsettim ve konuşmanın sonunda bir deneme dersine ben ikna oldum. Peki kızım Dünya olacak mıydı?. Birlikte platformu inceledik, başka öğrenci olmayacağını, öğretmenle birebir olacağını duyunca hoiuna gitti. Öğretmeni seçebilecek olması daha da motive etti onu ve birlkte öğretmenlere bakıp deneme dersi için kendisine Filipinli Princess adlı bir öğretmen seçti. Bu yazıyı yazdığım sırada sekiz ders yaptık bile. Üstelik derslerde çok keyif aldığını görüyorum ve dersleri de iple çekiyor.

Yabancı dile bakışının değişmesi bizim için çok önemliydi ve ben de bu konuda ovakid’in sırrının ne olduğunu öğrenmek istedim ve kendileriyle bir röportaj yaptım.

Novakid nasıl kuruldu?

Novakid, 2017 yılında Max Azarov ve Dmitry Malin tarafından kuruldu. Şirketin ilham kaynağı aslında Max’in çocuklarıyla yaşadığı kişisel deneyimlerdi. Max bu deneyimi şöyle anlatıyor: “Çocuklarımın iki dilli olması arzumdan ilham aldım. En büyük oğlumla sadece İngilizce konuşuyordum ve onun dili ne kadar hızlı öğrendiğini gördüm – 4 yaşına geldiğinde akıcı konuşuyordu! Diğer ebeveynler bana nasıl dil öğreteceğimi sormaya başladılar ve hatta çocuklarına öğretmemi istediler! Kariyerimi değiştirmek gibi bir planım yoktu, bu yüzden çocukların öğrenmesine yardımcı olmak için teknolojiyi nasıl kullanabileceğimi düşünmeye başladım.” Kurucular, çocukların İkinci Dil olarak İngilizce öğrenmelerine yardımcı olacak ürün ve hizmetler için pazarda bir boşluk olduğunu fark ettiler. Çin pazarında çocuklar için birçok e-öğrenme çözümü ortaya çıkarken, dünyanın geri kalanı yalnızca yetişkinler için online öğrenmeyi düşünüyordu.

Şangay’a yaptığımız bir seyahatte, çocuklara yönelik online dil öğrenme araçlarının reklam panolarını gördüğümüzde düşüncelerimiz doğrulandı. Bu tür reklamlara para harcamak, iş modelinin uygulanabilir olduğu anlamına geliyordu. Neden Çin dışında böyle bir şey yok diye düşündük. Böylece Novakid konsepti doğdu,” diye açıklıyor Azarov.

Novakid Kurumsal İşbirlikleri Yöneticisi Erhan Odunen sorularımızı yanıtladı.

Başarı hikayesinin yapı taşları nedir?

Novakid’in başarısının yapı taşlarına gelecek olursak işin sırrı derslerimizin ve öğrenme modelimizin temel yönlerine atfedilebilir:

  • Çocuklar tam etkileşim yoluyla öğrenirler; bu, Novakid platformunda yalnızca İngilizce konuşup öğrenebilecekleri anlamına gelir. Öğretmenler çocuğun ana dilini konuşmuyor, bu nedenle öğrenciler ilk günden itibaren ana dili ve ana diline yakın sertifikalı İngilizce öğretmenlerle İngilizce öğreniyorlar.
  • Ürünümüz evrensel ve kullanıldığı ülkeye göre değiştirilmesine gerek yok. Ebeveynlerle iletişim yerel dile çevrilmektedir ancak nereden erişilirse erişilsin müfredat ve teknoloji aynı kalıyor.

Öğretmenler Novakid ailesine nasıl seçiliyor? Hangi vasıflara sahipler?

Novakid öğretmenleri öğretmenlik vasfı ve deneyimi olan çocuklarla çalışmayı seven profesyonel kişilerden oluşuyor. Ana dili İngilizce olan öğretmenlerimiz olduğu gibi ana dile yakın seviyede İngilizce konuşan öğretmenlerimiz de mevcut. Bu kişiler uluslararası diploma ve sertifika sahipleri (TEFL, TESOL, TEYL, CELTA, DELTA, TKT). Öğretmenlerimizi sıkı bir mülakat aracılığıyla seçiyoruz. Mülakatı geçip kapsamlı bir eğitimi başarıyla tamamlayan öğretmenler metodoloji uzmanlarımızla bir demo ders yapıyorlar. Onu da başarıyla tamamlayan adaylar Novakid’e katılıyor. Bunun yanı sıra Novakid’in bir Öğretmen Akademisi de var. Novakid bünyesine dahil olan her öğretmen sürekli olarak eğitimlerden geçerek bilgisini, metodolojisini, iletişim yeteneklerini güçlendirmektedir. Öğretmenlerimizin çok sevilmesinin sırrı da burada yatıyor.

Novakid’de eğitim sistemi nasıl ilerliyor?

Novakid’de uluslararası CEFR’e uygun şekilde tasarlanan Genel İngilizce Programı ile Time2Talk ve Virtual Explorer adı verilen iki ileri seviye konuşma programı mevcut. Genel İngilizce 5 seviyeden oluşuyor. 4-12 yaş arası çocuklara eğitim veriyoruz ve bir çocuk deneme dersine kayıt olduğunda seviyesi ilk olarak yaşına göre seçiliyor. Ders esnasında öğretmen gidişata göre değerlendirme yaparak çocuğu uygun seviyeye yerleştiriyor. Eğitim sistemimizde en önem verdiğimiz noktalardan biri düzenli devam edilmesi. Haftada 2 ders öneriyoruz.

Genel İngilizce programına devam eden öğrenciler 3 seviyenin ortalarından itibaren konuşma odaklı derslere T2T programına katılabiliyorlar. Tabii öğrenciler belirli bir temele sahipse ve konuşma pratiğine ihtiyaçları var ise T2T veya VE  ile de başlayabiliyorlar. Bu derslerde kelime bilgisi daha çok gelişirken, dil bilgisi konuşma pratiğine yedirilerek hissettirilmeden pekiştiriliyor.

Öğretmenler İngilizce bilmeyen çocukla iletişimi nasıl kuruyor?

Novakid’de İngilizceyi çocuklara kendi ana dillerini öğrendikleri gibi öğretmeyi hedefliyoruz. Çocuğunuz Türkçe de bilmiyordu ama sizden duyduklarını taklit ederek, tekrarlayarak neyin, nerede, nasıl kullanıldığını zamanla öğrendi ve hala da öğrenmeye devam ediyor.

Eğitim anlayışımız çocuğu dile maruz bırakarak doğal yoldan öğrenmesini sağlamak üzerine kurulu. Bütüncül Fiziksel Tepki Yaklaşımı (TPR) ve İletişimsel Yaklaşım gibi yöntemler kullanıyoruz. Öğretmen yabancı dili sadece yazılı veya sözlü olarak değil, yüz ifadeleri, jestler ve hatta tüm vücudun hareketleriyle işliyor.

Bu sayede çocuklar ezbere değil doğal olarak o durumu, o sözcüğü, o fiili deneyimleyerek öğreniyorlar. Öğretmeni tekrar ediyorlar. Hiç İngilizce görmemiş bir çocuk bile bu yöntemle  hızlıca öğrenme sürecine adapte olabiliyor.

Okul öncesi, okuma yazma bilmeyen çocuklar öğretmenlerle nasıl anlaşıyor? Bu aileler nasıl bir plan seçmeli?

Bu durumda aslında herhangi bir farklılık olmuyor. Zaten çocuk okul öncesi grupta ise otomatik olarak yaş grubuna uygun öğretmenler ona sunuluyor. Öğretmen çocukla çocuk oluyor. İlgisini muhakkak cezbediyor. Müfredat da yaş grubuna uygun olan temel seviyesinden başlıyor. Yani Seviye 0. Burada tek önerebileceğimiz husus ebeveynin sakin ve sabırlı olması. Çocuğa kendi kendine dersleri keşfetme şansı tanıması.

Okul öncesi grupta ebeveynin duygusal destek açısından çocukla  bulunmasını öneriyoruz ama bu sadece duygusal destek için. Bazı veliler çocuğu bilsin diye cevapları söyleyip çocuğu konuşması için motive etmeye çalışıyor. Bu doğru bir yaklaşım değil. Çocuğa kendini hazır hissettiği zaman konuşması ve kendi başına bir şeyler yapması için alan vermek önemli. Yanında olacağız ama müdehale etmeyeceğiz. Genelde adaptasyon süreci 3-5 ders sürüyor ama nihayetinde çocuk iletişim kurmaya başlıyor.

Çocuğuma uygun öğretmeni nasıl seçebilirim?

Öğretmenlerimizin hepsinin eğitim geçmişi, öne çıktıkları alanlar, tecrübeleri ve tanıtım videoları sitemizde ve uygulamamızda mevcut. Burada çocuğun mizacının, karakterinin öğretmene uyması en verimli sonuçları doğuruyor. Dolayısıyla öğretmen videolarını çocuklarıyla izlemelerini ve öğretmenlerin profillerini incelemelerini tavsiye ediyoruz. Tüm öğretmenlerimiz profesyonel ve işinde çok iyi. Sizin ve çocuğunuzun beğendiği bir öğretmen sizin için uygun olacaktır.

novakid_ingilizce

Online eğitimlere, iletişime açık olmayan çocuklar var. Onlar da bu sistemden yararlanabilir mi? Onların bu direncini kıracak öğretmenler var mı, veliler en başta bu öğretmenlere nasıl ulaşabilir?

Elbette var. Bu birçok kez denendi ve verimli sonuçlar alındı. Burada önemli olan çocuğun ders yapacağı öğretmeni kendisinin seçmesi. İlgisini çeken, merak ettiği bir öğretmen olduğu zaman direnci de daha kolay kırılıyor.

Mesela bazen veli enerjik cıvıl cıvıl bir öğretmen seçiyor. Daha iyi iletişim kuracağını düşünüyor ama çocuk çok sakin ve olgun. Öğretmeni çocuksu bulabiliyor. Bu da sıkılmasına sebep oluyor. Veya utangaç bir çocuğa sakin diye daha ciddi bir öğretmen seçilebiliyor. Bu durumda çocuk açılamıyor.

Bu çocuklar en başta aileyle  birlikte öğretmen videolarını izleyip kendilerine uygun birini kendileri seçerlerse öğretmenle yıldızı barışmış oluyor. Uyum sorunu yaşanmıyor.

Sıfırdan başlayan bir çocuk altı ayda hangi aşamaya gelir? Ne kadar sürede ne seviyede bir ilerleme vaad ediliyor?

Haftada iki ders yaptığımızı varsayarsak okul öncesi grupta seviye 0 yaklaşık 8 ay sürer. Bu seviyeyi tamamlayan çocuk basit yapılarla kendini ifade edebilir. Temel kelime bilgisi oturmuş olur.

Seviye 1 de başlangıç seviyesi aslında ama yaş itibari ile okumaya, öğrenmeye hazır veya yeni öğrenmiş çocuklar için uygun. Burada da 6-7 aylık eğitimin sonunda düzenli devam edilir ise seviye tamamlanmış olur. Çocuk günlük konularda kendini ifade edebilir. Kelime bilgisi biraz daha ilerler ve dil bilgisi yapıları kullanılmaya başlanır. Genel olarak bir seviyenin tamamlanması düzenli devam edildiğinde 5 ila 8 ay sürüyor. Tabii  her seviyenin çıktıları farklı. Detaylı bir şekilde websitemizden de kontrol edebilirler. https://www.novakid.com.tr/programs/

Sadece Novakid kullanarak özel okul dil sınavlarına hazırlanılabilir mi?

Evet hazırlanılabilir. Bunu bizzat gözlemlediğimiz öğrencilerimiz oldu. Altını çizeceğim husus yine düzenli devam edilmesi. Bu öğrenciler Novakid’i artık hayatlarının bir parçası haline getirmiş her hafta en az 2 defa İngilizce pratiği yapan uzun süredir Novakid ile devam eden öğrenciler. Velilerimizden de derslerin okul başarısına olan etkisini fazlaca duyuyoruz. Hatta özel okul sınavlarından ziyade TOEFL Junior’a hazırlanan öğrencilerimiz var.

40 dakikalık derste öğrencinin Öğretmenle birebir kaldığı süre 25 dakika. Bu süre kısa değil mi? Neye göre 25 dakika belirlendi?

Bu süre kulağa kısa gibi geliyor ama bir çocuğun optimum odaklanma süresi ortalama 25 dakika. Biz çocukların sıkıldığı dikkatlerinin dağıldığı verimsiz ama uzun bir öğrenme süresindense eğlenceli akılda kalıcı dinamik bir 25 dakikayı daha etkili buluyoruz. Bu sebeple ders süresi 25 dakika. Bunu ders öncesi ve sonrası bireysel aktivitelerle  de destekliyoruz. Çocuk biraz eğitici oyun oynamış, tekrar yapmış derse girmiş ve ders bitiminde hızlıca bir pekiştirme yapmış oluyor. Bu interaktif eğitim anlayışı gözlemlerimize göre en etkili yöntem oldu.

Ders saatlerinde değişiklik yapmak istendiğinde kurallar nasıl?

Bir ebeveyn derse 8 saatten fazla zaman var ise herhangi bir kaybı olmadan o dersi iptal edebilir ve istediği başka bir güne veya saate yeniden planlayabilir. Derse eğer 8 saatten 1 saate,  zaman kaldıysa sadece aynı öğretmenle, öğretmenin önümüzdeki 7 gün içerisinde müsaitliği var ise yeniden planlama yapılabilir.

Bunun dışında yapılan iptallerde maalesef o ders hakkı kaybedilmiş olur. Öngörülemeyen mücbir durumlarda veliler belge ileterek ders hakkıyla  ilgili görüşebilirler.

 Her ders aynı öğretmenle mi devam ediyor?

Haftalık ders ve tek seferlik ders olarak iki farklı planlama şekli var. Haftalık ders planlandığında her hafta öğretmenin o saati müsait olduğu sürece aynı öğretmenle planlama yapılır. Bu durumda öğretmen izne çıkmadıkça veya farklı bir durum olmadıkça aynı öğretmenle  devam edilir.

Tek seferlik planlamalarda gelecek sefer yine öğretmen seçerek istediğiniz planlamayı yapabilirsiniz. Öğretmen seçimi size kalmıştır. Biz genelde 2 tane düzenli öğretmen edinmeyi öneriyoruz. Farklı aksanlar duymak, çekingenliği atmak, farklı insanlarla da İngilizce konuşmuş olmak adına sadece bir öğretmene bağlı kalmamak iyi oluyor.

Planlar haftada 2 gün üzerine mi kurulu? Daha yoğun eğitim almak isteyenler için ayrı bir planlama mevcut mu 

Haftada 1 ila 10 ders seçimi yapabilirsiniz. 2 ders verimli sonuç alınabilmesi için önerilen minimum ders sayısı. Böylece 2 ders arasında çok zaman aşımı olmuyor ve öğrenci öğrendiklerini unutmadan üstüne koyarak ilerliyor. Ama her öğrencinin öğrenme hızı farklı. haftada 4 ders alan öğrencilerimiz de var. Hatta İngilizcesi ileri seviye olup haftada 5 gün konuşma pratiği yapanlar da var. Bu tamamen sizin ihtiyacınıza göre belirlenecek bir husus. 

Novakid bünyesinde İngilizce dışında diller de olacak mı?

Bu soruyu çok alıyoruz ama maalesef bu aşamada öyle bir plan yok.

Cevap yaz