Yükleniyor
Hamilelikte ne yemeli?

Hamilelikte ev dışında ne yemeli?

Hamilelik dönemi içerisinde özellikle ev dışında yeme-içme alışlanlıklarına dikkat etmek hem sizi hem de bebeğinizi birçok riskten koruyacaktır. Hamilelikte ne yemeli, ne yememeli konusunda özellikle ev dışında şu dört önemli konuya dikkat etmenizi tavsiye ederim.

Hamilelik dönemi içerisinde iş yaşamı, sosyal hayat ve seyahatler sebebiyle ev dışında çok fazla öğün tüketmek gerekebiliyor.  Ama gebelik döneminde yeme-içme konusunda biraz daha dikkatli seçimler yapılmalı. Ev dışında daha önce denemediğiniz yerlerde yemek yemek, mide-bağırsak enfeksiyonu ve gıda zehirlenmesi gibi sorunlara yol açabileceği unutulmamalı. İşte bu riski azaltmak için dikkat etmeniz gereken 4 önemli nokta;

Riskli gıdalardan kaçının
Gıdadan kaynaklı hastalık ve zehirlenmeler çoğunlukla yiyeceklerin uygun sıcaklıkta hazırlanıp sunulmamasından kaynaklanıyor. Özellikle gebelik döneminde gıda zehirlenmesi daha ağır sonuçlara sebep olabiliyor. Özellikle hayvansal gıdalarla (Mayonez, yumurta, tavuk, süt ve süt ürünleri vb) yapılan yiyecekleri hazırlama ve servis aşamasında yapılan ihmaller ciddi sonuçlar doğurabiliyor.

Market kasalarında kampanya adıyla dolap dışında satılan peynirler, meyveli yoğurt, yumurta gibi ürünlerde soğuk zincir bozulduğu için risk oluşturduğunu unutmayın.

Az pişmiş-çiğ gıdaları tüketmeyin
Midye, çiğ köfte, az pişmiş et, çiğ balık (sushi, somon füme vb), rafadan yumurta gibi gıdaları kesinlikle tüketmemelisiniz. Bazı bakteriler sadece ısı ile öldürüldüğünden hayvansal kaynaklı gıdaların iyi piştiğinden emin olarak tüketin.

İçeriği sorgulayın
Mayonezli soslar, salam, sosis, sucuk, pastırma, karides, kalamar, füme etler karşınıza her an çıkabilir. Pizzada, makarnada, sandviçte bilinçli ya da bilinçsiz olarak kullanılabilirler. Bu besinler de gebelik sürecinde sakınılması gereken yiyecekler arasında yer alıyor. Hazır aldığınız ürünlerde etiketi dikkatlice okumayı alışkanlık edinir, sipariş verirken seçtiğiniz yemeğin içeriğini detaylı sorgularsanız riski en aza indirmiş olursunuz.

İçecek seçimine dikkat edin
Alkol, kafein, bazı bitki çayları, aşırı şeker ve tuz bebeğiniz için risk oluşturur. Tükettiğiniz ufak bir miktar yiyecek ya da içecek bile hızlı bir şekilde bebeğinize ulaşır. Bu yüzden taze meyve ve sebze suları, maden suyu, su, ayran siz ve bebeğiniz için en güvenilir içecektir.

Cevap yaz